MENU

 

Witamy na stronie Urzędu Gminy Hajnówka


 Strona główna

  Rok 2006

 


 A K T U A L N O Ś C I - 2006 rok


        Klub Młodego Wynalazcy

 

 

Publiczne Gimnazjum w Dubinach nie jest zwykłą szkołą… Oprócz tego, że uczniowie zdobywają tu wiedzę i umiejętności zapisane w programach nauczania to mają szansę uczestniczyć w wielu działaniach i projektach wykraczających poza ramy klasycznej edukacji…

Klub Młodego wynalazcy, w ramach którego uczniowie przygotowują wynalazki, poznają  arkana techniki, zwiedzają Muzeum Techniki w Warszawie …

 

 

…. zajęcia pozalekcyjne języków obcych, klub przedsiębiorców, warsztaty regionalne i zajęcia „Z komputerem za pan brat” to tylko część oferty, jaką mają  uczniowie tej szkoły…

Realizacja tak ambitnych zadań była możliwa dzięki otrzymaniu dotacji, m.in. z projektu „Szkoła Marzeń”, który zakłada pomoc uczniom ze szkół wiejskich tak, aby mogli oni realizować swoje plany, marzenia edukacyjne i życiowe. W ramach projektu szkoły wiejskie otrzymują dotację na prowadzenie działań wspomagających uczniów, wsparcie merytoryczne oraz ofertę szkoleń dla nauczycieli Do programu zgłosiło się 1490 szkół.

443 projekty zostały wybrane do realizacji w ramach programu Szkoła Marzeń, w tym program PG w Dubinach, co szkoła poczytuje za swój ogromny sukces. Projekt finansowany jest z budżetu państwa oraz przez Europejski Fundusz Społeczny. Głównymi organizatorami są: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży oraz Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej. Od listopada na terenie szkoły realizowane są więc przedsięwzięcia zapisane w tym programie.

Co tydzień odbywają się konwersacje w języku angielskim i niemieckim

 

Uczniowie  kształcą umiejętności wykorzystywania technik multimedialnych na zajęciach informatycznych, na warsztatach regionalnych poznają zwyczaje i obyczaje regionu, tak, by później wiedzę wykorzystać podczas goszczenia turystów w prywatnych gospodarstwach agroturystycznych. Uczą się więc zasad kultury stołu, przygotowują potrawy regionalne

 

Jeżdżą też do Gminnego Ośrodka Kultury w Dubiczach Cerkiewnych, by nauczyć się rzemiosła artystycznego: przygotowywania ozdób choinkowych, ozdób z bibuły i materiałówekologicznych…

Oprócz tego raz w tygodniu młodzi, aktywni uczniowie spotykają się w „Klubie Młodego Przedsiębiorcy” i  uczą  się trudnej sztuki podejmowania własnych inicjatyw gospodarczych… Ci natomiast, którzy mają problemy w nauce mogą skorzystać z ofert „Centrum  terapii i poradnictwa dla uczniów mających specjalne i specyficzne trudności w nauce”.

Efekty pracy uczniów i nauczycieli są prezentowane dla środowiska lokalnego podczas organizowanych w szkole imprez. Ostatnio takie spotkanie odbyło się podczas organizowanej w szkole Wigilii – „Noc grudniowa...”.

W tym niecodziennym projekcie udział wzięli wszyscy uczniowie gimnazjum, nauczyciele i rodzice...Udało się przygotować nie tylko część artystyczną , Bożonarodzeniową scenografię, ale prawdziwą Wigilię, z wieloma charakterystycznymi dla podlaskiego regionu potrawami...Poza tym połączyliśmy w jednej uroczystości tradycje dwóch dominujących w naszej gminie religii: prawosławnej i katolickiej. Uczniowie dumnie prezentowali swym rodzicom ozdoby choinkowe, które wykonali podczas warsztatów sztuki ludowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Dubiczach Cerkiewnych.

Dzięki tak zorganizowanej uroczystości wszyscy uczniowie: bez względu na wyznawaną religię, możliwości intelektualne mogli zabłysnąć swoimi umiejętnościami przed swoimi kolegami, nauczycielami, rodzicami...

 

Ważnym elementem oferty kulturalnej szkoły są organizowane, również w ramach realizacji programu szkolnego „Szkoły Marzeń”, koncerty Filharmonii Podlaskiej i spektakle innych organizacji widowisk artystycznych:

 

Codzienność szkolna w PGH w Dubinach na pewno nie jest więc nudna… Uczniowie nie tylko się uczą, ale realizują swe marzenia, oddają się największym pasjom. Poza tym korzystają ze świetnego sprzętu audiowizualnego i multimedialnego, oraz ze wzbogaconego ostatnio księgozbioru biblioteki ( również ze środków „Szkoła Marzeń”)